Minnesota Masters Swim Club                                      4/15/2018
  Minnesota Masters SCY State Championship Meet - 4/14/2018 to 4/15/2018   
 
 Event 49  Men 18-24 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 50.33  4/12/2014 Neal H Kennedy
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Miksch, Ryan           24 Hopkins Masters     53.38      53.84    9  
                 24.41        53.84 (29.43)
 
 Event 49  Men 25-29 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 50.45  12/6/2009 Timothy Liebhold
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Coleman, Peter         26 UC30              1:00.76      56.41    9  
                 26.28        56.41 (30.13)
  2 Hubbard, Max A         26 UC30              1:00.55    1:00.84    7  
                 27.19      1:00.84 (33.65)
 
 Event 49  Men 30-34 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 52.60  4/23/2015 Luke Vestrum
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kirschling, Michael J  32 Nort'landers Swi  1:08.00    1:05.33    9  
                 32.33      1:05.33 (33.00)
  2 Rammel, John T         34 Minn: St Cloud Y  1:07.55    1:09.39    7  
                 32.96      1:09.39 (36.43)
  3 Parish, Patrick        33 MINN              1:09.74    1:11.36    6  
                 33.77      1:11.36 (37.59)
 
 Event 49  Men 35-39 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 52.66  4/29/2012 Brian L Jacobson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Roub, Adam J           36 Minn: St Cloud Y  1:09.00    1:08.33    9  
                 30.28      1:08.33 (38.05)
  2 Peterfeso, Nathen T    39 Minn: Sems        1:20.00    1:14.85    7  
                 33.80      1:14.85 (41.05)
 
 Event 49  Men 40-44 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 52.25  4/23/2015 Brian L Jacobson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Moyle, Greg D          41 YMCA of Greater   1:00.00    1:00.48    9  
                 27.80      1:00.48 (32.68)
  2 Recker, Jeffrey E      41 Minn: Minnetonka  1:07.30    1:03.41    7  
                 28.09      1:03.41 (35.32)
  3 Koke, Scott J          44 Minn: Nsac        1:02.20    1:05.24    6  
                 30.11      1:05.24 (35.13)
  4 Beall, Erik B          40 UC30              1:15.00    1:07.57    5  
                 31.77      1:07.57 (35.80)
  5 Dowd, Jeffrey E        43 MINN              1:10.06    1:07.60    4  
                 31.62      1:07.60 (35.98)
 
 Event 49  Men 45-49 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 57.30  4/28/2016 Marty T Moran
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Tripps, Scott P        48 Hopkins Masters   1:00.00    1:03.63    9  
                 28.20      1:03.63 (35.43)
  2 Soltis, Mike           49 MINN              1:05.90    1:06.06    7  
                 32.52      1:06.06 (33.54)
  3 Aufderhar, Kevin J     47 MINN              1:10.00    1:07.30    6  
                 31.13      1:07.30 (36.17)
 
 Event 49  Men 50-54 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 56.53  4/25/2004 Trip Hedrick
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Schlichting, Randy J   53 MINN              1:05.00    1:04.05    9  
                 29.38      1:04.05 (34.67)
  2 Schmitz, William       51 Minn: Sems        1:05.57    1:05.28    7  
                 30.39      1:05.28 (34.89)
  3 Young, Robert A        53 Minn: Hasa        1:04.99    1:05.85    6  
                 29.72      1:05.85 (36.13)
  4 Sieben, Christopher D  54 Minn: St Cloud Y  1:06.23    1:06.78    5  
                 29.79      1:06.78 (36.99)
  5 Diaz, Richard          51 Minn: Minnetonka  1:49.00    1:34.47    4  
                 43.57      1:34.47 (50.90)
 
 Event 49  Men 55-59 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 59.32  4/17/2011 Trip Hedrick
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kochendorfer, James L  57 Minn: Knightcraw  1:01.55    1:02.64    9  
                 28.99      1:02.64 (33.65)
  2 Licari, Robert E       59 Nort'landers Swi  1:18.00    1:16.12    7  
                 37.19      1:16.12 (38.93)
  3 Selby, Donald C        56 Hopkins Masters   1:17.00    1:16.52    6  
                 35.87      1:16.52 (40.65)
  4 Ness, Randal           55 Hopkins Masters   1:18.50    1:18.43    5  
                 36.91      1:18.43 (41.52)
  5 Campbell, Chris        57 Mountain View Ma  1:23.00    1:22.92    4  
                 39.78      1:22.92 (43.14)
  6 Burgess, Randal        59 MINN              1:18.72    1:24.72    3  
                 39.81      1:24.72 (44.91)
 
 Event 49  Men 60-64 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 1:02.96  3/10/2018 Bruce Paakh
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Paakh, Bruce           60 MINN              1:03.60    1:01.79!   9  
                 28.09      1:01.79 (33.70)
  2 Lamour, Didier B       61 MINN              1:06.50    1:06.86    7  
                 31.22      1:06.86 (35.64)
  3 Holthus, Brian K       60 MINN              1:06.00    1:07.19    6  
                 30.27      1:07.19 (36.92)
  4 Smith, Darrell J       61 MINN              1:06.76    1:08.14    5  
                 31.67      1:08.14 (36.47)
  5 Pogue, Thomas G        64 Nort'landers Swi  1:25.32    1:25.21    4  
                 38.80      1:25.21 (46.41)
  6 Carroll, Kevin         63 Minn: Riptide     1:40.00    1:29.77    3  
                 41.78      1:29.77 (47.99)
  7 Vollkommer, Paul W     62 Minn: St Cloud Y  1:27.17    1:34.27    2  
                 40.67      1:34.27 (53.60)
 
 Event 49  Men 65-69 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 1:05.54  7/4/2015  Marc S Anderson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Brown, Perry           66 Nort'landers Swi  1:20.00    1:17.79    9  
                 35.72      1:17.79 (42.07)
 
 Event 49  Men 70-74 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 1:18.47  4/11/2015 Jim L Pelissier
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Santi, Peter A         70 MINN              2:30.00    1:47.45    9  
                 51.97      1:47.45 (55.48)
 
 Event 49  Men 75-79 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 1:24.01  4/29/2017 John Bergman
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Bergman, John          76 MINN              1:27.00    1:33.23    9  
                 46.16      1:33.23 (47.07)
 
 Event 49  Men 80-84 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 1:47.56  1/28/218  Pete Magee
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kansas, Bill           82 MINN              2:00.00    1:58.09    9  
                 56.45    1:58.09 (1:01.64)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 49                 
 
  1. Minnesota Masters Swim Club      1544   2. Hopkins Masters Swimming          987
  3. Nort'landers Swim Club            678   4. St Cloud YMCA -wg                 419
  5. Sems Masters -wg                  258   6. Macalester Masters -wg            242
  7. Edina Swim Club -wg               155   8. Minnetonka Masters -wg            145
  9. Hasa Masters -wg                  125  10. North Suburban Aquatic Club-wg    118
 11. Minneapolis YW Masters             95  12. YMCA of Greater Des Moines Mas     67
 13. Dakota Masters                     65  14. Mountain View Masters              64
 15. EP Foxjets Masters -wg             54  16. South Metro Storm Swim Club        52
 17. Phoenix Swim Club                  45  18. KnightCrawlers -wg                 34
 19. St Anthony Mstrs Seadogs-wg        31  20. Riptide Masters -wg                28
 21. Wisconsin Masters Aquatic Club     27  21. Binghamton Univ Masters            27
 23. Unattached                         21  24. The Olympic Club                   18
 24. Ywca of St. Paul                   18  24. Kenyon Masters                     18
 27. Sea Devils Masters -wg             14