Minnesota Masters Swim Club                                      4/15/2018
  Minnesota Masters SCY State Championship Meet - 4/14/2018 to 4/15/2018   
 
 Event 48  Women 18-24 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 58.50  3/10/2018 Ellie Suek
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Einhorn, Jenny O       23 Minn: Minnetonka  1:08.00    1:11.29    9  
                 31.97      1:11.29 (39.32)
  2 Schmitz, Sydney R      18 Minn: Sems             NT    1:11.67    7  
                 32.66      1:11.67 (39.01)
 
 Event 48  Women 25-29 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 1:03.19  4/11/1987 Judy A Lallier
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kaiser, Katherine      27 MINN              1:07.36    1:06.81    9  
                 30.31      1:06.81 (36.50)
  2 Guerra, Angela         29 Unattached        1:13.00    1:14.99    7  
                 34.14      1:14.99 (40.85)
  3 Bury, Erin N           26 UC30              1:50.00    1:23.61    6  
                 38.11      1:23.61 (45.50)
 
 Event 48  Women 30-34 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 1:01.51  4/23/2015 Kathryn Vandam
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Walling, Shannon L     34 Nort'landers Swi  1:15.31    1:17.39    9  
                 36.41      1:17.39 (40.98)
 
 Event 48  Women 40-44 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 1:01.41  1/30/2011 Katrina D R Gerry
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Herrington, Dayna L    41 Minn: Sems             NT    1:25.67    9  
                 39.06      1:25.67 (46.61)
 
 Event 48  Women 45-49 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 1:02.27  5/4/2008  Barbara A Scouler
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Ridge, Jennifer        49 Minn: Hasa        1:05.77    1:03.85    9  
                 28.77      1:03.85 (35.08)
  2 Lamour, Susan          49 MINN              2:10.00    1:48.20    7  
                 52.15      1:48.20 (56.05)
 
 Event 48  Women 50-54 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 1:06.90  2/23/2014 Barbara A Scouler
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Whitworth, Anne B      54 Nort'landers Swi       NT    1:38.68    9  
                 46.23      1:38.68 (52.45)
  2 Silver, Allyn M        53 MINN              1:53.45    1:53.02    7  
                 52.25    1:53.02 (1:00.77)
 
 Event 48  Women 60-64 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 1:18.96  2/9/2018  Jill Whitney
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Pendergast, Paula J    63 MINN              1:50.00    1:32.59    9  
                 46.42      1:32.59 (46.17)
  2 Seliga-Punyko, Judy M  60 Nort'landers Swi  1:30.00    1:34.00    7  
                 49.20      1:34.00 (44.80)
 
 Event 48  Women 70-74 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 1:38.74  3/10/2018 Babs Larsen
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Ringsven, Renata M     72 Wisconsin Master  3:00.00    3:12.57    9  
 
                 Combined Team Scores - Through Event 48                 
 
  1. Minnesota Masters Swim Club      1455   2. Hopkins Masters Swimming          958
  3. Nort'landers Swim Club            649   4. St Cloud YMCA -wg                 396
  5. Sems Masters -wg                  244   6. Macalester Masters -wg            242
  7. Edina Swim Club -wg               155   8. Minnetonka Masters -wg            134
  9. Hasa Masters -wg                  119  10. North Suburban Aquatic Club-wg    112
 11. Minneapolis YW Masters             95  12. Dakota Masters                     65
 13. Mountain View Masters              60  14. YMCA of Greater Des Moines Mas     58
 15. EP Foxjets Masters -wg             54  16. South Metro Storm Swim Club        52
 17. Phoenix Swim Club                  45  18. St Anthony Mstrs Seadogs-wg        31
 19. Binghamton Univ Masters            27  19. Wisconsin Masters Aquatic Club     27
 21. Riptide Masters -wg                25  21. KnightCrawlers -wg                 25
 23. Unattached                         21  24. The Olympic Club                   18
 24. Kenyon Masters                     18  24. Ywca of St. Paul                   18
 27. Sea Devils Masters -wg             14