Minnesota Masters Swim Club                                      4/15/2018
  Minnesota Masters SCY State Championship Meet - 4/14/2018 to 4/15/2018   
 
 Event 21  Mixed 25+ 400 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
           MN: ! 3:40.11  4/9/2017  MINN-MACAL
                          C Rupp, L Arnosti, K Dahlager, G Schneider-Bateman
    Club                                   Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 Minn: Macalester  'A'                    NT    4:09.78   18  
     1) Risberg, Jeffrey E M61        2) Pedersen, Carol A W31        
     3) Piorier, Erin E W40           4) King, Robert E M54           
                 30.45    1:05.26 (1:05.26)
        1:34.55 (29.29)   2:09.85 (1:04.59)
        2:36.79 (26.94)   3:10.57 (1:00.72)
        3:38.95 (28.38)     4:09.78 (59.21)
  2 Minn: St Cloud Y  'A'                    NT    4:37.38   14  
     1) Beckers, Kris W46             2) Hines, Lisa W55              
     3) Hasek, Alex O M32             4) Krummi, Clinton M27          
                 37.41    1:18.74 (1:18.74)
        1:58.33 (39.59)   2:43.44 (1:24.70)
        3:10.04 (26.60)     3:40.08 (56.64)
        4:07.32 (27.24)     4:37.38 (57.30)
 -- Hopkins Masters  'A'                     NT         DQ  
      Early take-off swimmer #2
     1) Gregory, Joel M27             2) White-Olson, Steff L W31     
     3) Bernhardt, Carolyn W26        4) Tripps, Scott P M48          
                 29.29    1:01.92 (1:01.92)
        1:31.23 (29.31)   2:03.67 (1:01.75)
        2:29.72 (26.05)     2:58.61 (54.94)
        3:25.37 (26.76)          DQ (58.30)
 
 Event 21  Mixed 35+ 400 Yard Freestyle Relay
=========================================================================================
           MN: ! 3:48.60  4/19/2009 HOPK
                          J McCarthy, S Williams, K Zemlin, R Woodworth
    Club                                   Seed     Finals Points 
=========================================================================================
  1 Hopkins Masters  'C'                     NT    4:40.38   18  
     1) Selby, Donald C M56           2) Rittenhouse, Amy R W40       
     3) Dalton, Beth A W62            4) Payton, James S M53          
                 31.88    1:07.66 (1:07.66)
        1:47.69 (40.03)   2:30.41 (1:22.75)
        3:01.80 (31.39)   3:35.76 (1:05.35)
        4:06.97 (31.21)   4:40.38 (1:04.62)
 
 Event 21  Mixed 45+ 400 Yard Freestyle Relay
================================================================================================
           MN: ! 4:13.82  4/8/2016  MINN-HOPK
                          R Ness, K Zemlin, J Casey, R Schlichting
    Club                                   Seed     Finals Points 
================================================================================================
  1 Hopkins Masters  'D'                     NT    4:33.16   18  
     1) Ness, Randal M55              2) Casey, Joan M W53            
     3) Kueny, Laura L W55            4) Collins, Craig L M58         
                 30.02    1:03.81 (1:03.81)
        1:35.90 (32.09)   2:13.48 (1:09.67)
        2:49.38 (35.90)   3:27.49 (1:14.01)
        3:58.50 (31.01)   4:33.16 (1:05.67)
 
 Event 21  Mixed 65+ 400 Yard Freestyle Relay
=======================================================================================================
           MN: ! 5:25.50  2/20/2016 MINN
                          M Hoover, M Anderson, G Fine, B Larsen
    Club                                   Seed     Finals Points 
=======================================================================================================
  1 MINN  'B'                           7:01.00    7:02.53   18  
     1) Langland, Jim T M65           2) Bell, Carol L W66            
     3) Kaplan, Mark M69              4) Arradondo, Martha L W71      
                 39.34    1:23.30 (1:23.30)
        2:19.28 (55.98)   3:24.50 (2:01.20)
        4:05.30 (40.80)   4:51.55 (1:27.05)
      5:53.05 (1:01.50)   7:02.53 (2:10.98)
  2 MINN  'A'                           5:25.00    7:09.98   14  
     1) Anderson, Marc S M69          2) Swartz, Shannon W W66        
     3) Vandam, Gerald E M68          4) Pierce, Sandra A W74         
                 28.54        59.37 (59.37)
        1:49.52 (50.15)   2:48.53 (1:49.16)
        3:22.60 (34.07)   3:57.04 (1:08.51)
      5:30.94 (1:33.90)   7:09.98 (3:12.94)
 
                                Combined Team Scores - Through Event 21                                
 
  1. Minnesota Masters Swim Club       687   2. Hopkins Masters Swimming          526
  3. Macalester Masters -wg            242   4. Nort'landers Swim Club            221
  5. St Cloud YMCA -wg                 217   6. Edina Swim Club -wg               106
  7. North Suburban Aquatic Club-wg     74   8. Minnetonka Masters -wg             73
  9. Sems Masters -wg                   72  10. Hasa Masters -wg                   51
 11. Minneapolis YW Masters             41  12. South Metro Storm Swim Club        30
 13. Mountain View Masters              28  14. YMCA of Greater Des Moines Mas     27
 14. Phoenix Swim Club                  27  16. Dakota Masters                     26
 17. St Anthony Mstrs Seadogs-wg        24  18. The Olympic Club                   18
 18. Ywca of St. Paul                   18  18. EP Foxjets Masters -wg             18
 21. Riptide Masters -wg                16  22. Sea Devils Masters -wg             14