Minnesota Masters Swim Club                                      4/15/2018
  Minnesota Masters SCY State Championship Meet - 4/14/2018 to 4/15/2018   
 
 Event 16  Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
           MN: ! 1:50.64  4/15/2012 HOPK
                          L B Johnson, R Thorpe, K Vandam, A Andersen
    Club                                   Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 Hopkins Masters  'B'                     NT    1:59.97   18  
     1) Anderson, Joseph M M33        2) Carpenter, Adrian C M26      
     3) Frimerman-Bergquist, Sandra W 4) Roberts, Christina H W32     
                 30.36      1:00.76 (30.40)
        1:33.67 (32.91)     1:59.97 (26.30)
  2 Minn: Macalester  'A'               1:55.00    2:02.21   14  
     1) Pedersen, Carol A W31         2) Schneider-Bateman, Greg J M39
     3) Dahlager, Kelsey L W31        4) Rupp, Christopher M M37      
                 33.59      1:04.96 (31.37)
        1:36.58 (31.62)     2:02.21 (25.63)
  3 South Metro Stor  'A'                    NT    2:19.45   12  
     1) Coleman, Peter M26            2) Gunselman, Erin W42          
     3) Fetyko, Brian P M41           4) Coad, Amy D W48              
                 27.34      1:07.88 (40.54)
        1:38.32 (30.44)     2:19.45 (41.13)
 -- Hopkins Masters  'A'                     NT         DQ  
      Early take-off swimmer #2
     1) Bernhardt, Carolyn W26        2) White-Olson, Steff L W31     
     3) Gregory, Joel M27             4) Kurus, Doobie M45            
                 31.35      1:03.13 (31.78)
        1:30.30 (27.17)          DQ (29.84)
 
 Event 16  Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
=========================================================================================
           MN: ! 2:00.97  4/9/2016  MINN-HOPK
                          R Schlichting, S Tripps, J Casey, K Zemlin
    Club                                   Seed     Finals Points 
=========================================================================================
  1 Minn: St Cloud Y  'A'                    NT    2:22.55   18  
     1) Hines, Lisa W55               2) Ewing, Michael M51           
     3) Sieben, Christopher D M54     4) Tinglov, Gale A W61          
                 46.04      1:17.15 (31.11)
        1:44.53 (27.38)     2:22.55 (38.02)
  2 Nort'landers Swi  'A'                    NT    2:26.78   14  
     1) Punyko, Bill M59              2) Licari, Robert E M59         
     3) Whitworth, Anne B W54         4) Seliga-Punyko, Judy M W60    
                 34.74      1:09.17 (34.43)
        1:49.99 (40.82)     2:26.78 (36.79)
  3 Hopkins Masters  'D'                     NT    2:27.02   12  
     1) Redding, Steven M51           2) Dalton, Beth A W62           
     3) Ness, Randal M55              4) Kueny, Laura L W55           
                 38.18      1:20.99 (42.81)
        1:53.99 (33.00)     2:27.02 (33.03)
  4 Hopkins Masters  'E'                     NT    2:31.76   10  
     1) Collins, Craig L M58          2) Casey, Joan M W53            
     3) Selby, Donald C M56           4) Selby, Daree A W56           
                 37.59      1:17.54 (39.95)
        1:50.59 (33.05)     2:31.76 (41.17)
 
 Event 16  Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
================================================================================================
           MN: ! 2:32.84  2/20/2016 MINN
                          B Larsen, M Hoover, G Vandam, M Anderson
    Club                                   Seed     Finals Points 
================================================================================================
  1 MINN  'A'                           2:54.00    3:16.80   18  
     1) Bell, Carol L W66             2) Bowdin, Judy C W73           
     3) Kleffman, Robin T M70         4) Kaplan, Mark M69             
               1:10.02    2:11.49 (1:01.47)
        2:40.50 (29.01)     3:16.80 (36.30)
  2 MINN  'B'                           4:12.00    4:08.24   14  
     1) Arradondo, Martha L W71       2) Kansas, Bill M82             
     3) Anderson, Marc S M69          4) Pierce, Sandra A W74         
               1:20.22      2:11.25 (51.03)
        2:40.49 (29.24)   4:08.24 (1:27.75)
 
                            Combined Team Scores - Through Event 16                             
 
  1. Minnesota Masters Swim Club       567   2. Hopkins Masters Swimming          461
  3. Macalester Masters -wg            208   4. Nort'landers Swim Club            206
  5. St Cloud YMCA -wg                 189   6. North Suburban Aquatic Club-wg     74
  7. Sems Masters -wg                   66   8. Edina Swim Club -wg                54
  9. Minnetonka Masters -wg             46  10. Hasa Masters -wg                   42
 11. Minneapolis YW Masters             32  12. YMCA of Greater Des Moines Mas     27
 12. Phoenix Swim Club                  27  14. Dakota Masters                     26
 15. St Anthony Mstrs Seadogs-wg        24  16. Mountain View Masters              22
 17. South Metro Storm Swim Club        21  18. EP Foxjets Masters -wg             18
 18. Ywca of St. Paul                   18  18. The Olympic Club                   18
 21. Riptide Masters -wg                16  22. Sea Devils Masters -wg              7