Minnesota Masters Swim Club                                      4/15/2018
  Minnesota Masters SCY State Championship Meet - 4/14/2018 to 4/15/2018   
 
 Event 15  Men 18-24 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 46.38  12/6/2009 Zach J Wood
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Josephson, Wilson I    23 Minn: Macalester    49.59      48.07    9  
                 23.15        48.07 (24.92)
  2 Deans-Brandt, Collin   21 Nort'landers Swi    47.55      48.63    7  
                 22.95        48.63 (25.68)
  3 Bartkaitis, Mantvydas  21 Dakota Masters      52.99      51.52    6  
                 24.12        51.52 (27.40)
  4 Dworak, Rue D          22 UC30              1:03.00      58.67    5  
                 27.57        58.67 (31.10)
  5 Bibeau, Daniel J       20 UC30              1:03.90    1:01.72    4  
                 29.13      1:01.72 (32.59)
  6 Silkman, Daniel        20 Minn: St Cloud Y       NT    1:04.61    3  
                 30.50      1:04.61 (34.11)
 
 Event 15  Men 25-29 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 44.93  12/6/2009 Timothy Liebhold
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Coleman, Peter         26 UC30                52.01      50.01    9  
                 24.07        50.01 (25.94)
  2 Charlton, Graham E     26 UC30                50.50      50.06    7  
                 23.97        50.06 (26.09)
  3 Gregory, Joel          27 Hopkins Masters     57.57      53.38    6  
                 25.94        53.38 (27.44)
  4 Krummi, Clinton        27 Minn: St Cloud Y    56.00      57.58    5  
                 27.19        57.58 (30.39)
  5 Eggersgluss, Andrew B  26 MINN                58.25      59.10    4  
                 27.32        59.10 (31.78)
 
 Event 15  Men 30-34 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 47.34  1/20/2008 Duane W Dobko
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Zubrod, Brendan        31 UC54                51.00      49.04    9  
                 23.48        49.04 (25.56)
  2 Anderson, Joseph M     33 Hopkins Masters     51.86      50.86    7  
                 24.86        50.86 (26.00)
  3 Hasek, Alex O          32 Minn: St Cloud Y    55.00      53.32    6  
                 25.29        53.32 (28.03)
  4 Nelson, Justin J       31 Minn: Sems          57.94      58.35    5  
                 27.21        58.35 (31.14)
  5 Spoth, Kris            30 Minn: Nsac        1:01.00    1:00.78    4  
                 29.20      1:00.78 (31.58)
  6 Parish, Patrick        33 MINN                58.88    1:04.35    3  
                 30.44      1:04.35 (33.91)
 
 Event 15  Men 35-39 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 46.95  4/29/2012 Brian L Jacobson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Rupp, Christopher M    37 Minn: Macalester    55.00      53.85    9  
                 25.91        53.85 (27.94)
  2 Schneider-Bateman, Gr  39 Minn: Macalester    57.00      54.99    7  
                 27.32        54.99 (27.67)
  3 Busch, Jeremy          39 MINN              1:04.00    1:03.28    6  
                 29.65      1:03.28 (33.63)
  4 Harris, Alan J         39 Minn: Nsac        1:08.02    1:06.44    5  
                 31.17      1:06.44 (35.27)
 
 Event 15  Men 40-44 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 46.20  4/23/2015 Brian L Jacobson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Moyle, Greg D          41 YMCA of Greater     50.00      51.02    9  
                 24.85        51.02 (26.17)
  2 Recker, Jeffrey E      41 Minn: Minnetonka    56.49      52.92    7  
                 24.73        52.92 (28.19)
  3 Fetyko, Brian P        41 Minn: Sams        1:01.00    1:02.12    6  
                 28.80      1:02.12 (33.32)
 
 Event 15  Men 45-49 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 48.35  4/14/2002 Trip Hedrick
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Dreitzler, Todd M      47 Phoenix Swim Clu    52.50      48.91    9  
                 23.44        48.91 (25.47)
  2 Soltis, Mike           49 MINN                56.00      55.16    7  
                 26.08        55.16 (29.08)
  3 Tripps, Scott P        48 Hopkins Masters     56.00      55.17    6  
                 25.84        55.17 (29.33)
  4 Aufderhar, Kevin J     47 MINN                58.50      57.15    5  
                 27.73        57.15 (29.42)
  5 Grahn, Matthew         45 Minn: Edina         59.00      57.24    4  
                 27.11        57.24 (30.13)
  6 Nieters, Mark          49 Minn: St Cloud Y  1:02.00    1:03.46    3  
                 30.13      1:03.46 (33.33)
  7 Kurus, Doobie          45 Hopkins Masters   1:06.63    1:05.05    2  
                 30.97      1:05.05 (34.08)
  8 Timmerman, Tim         46 Nort'landers Swi  1:17.11    1:17.17    1  
                 37.79      1:17.17 (39.38)
 
 Event 15  Men 50-54 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 48.16  4/25/2004 Trip Hedrick
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Ewing, Michael         51 Minn: St Cloud Y    56.62      57.50    9  
                 27.37        57.50 (30.13)
  2 King, Robert E         54 Minn: Macalester  1:01.00      58.57    7  
                 28.40        58.57 (30.17)
  3 Young, Robert A        53 Minn: Hasa          54.83      58.67    6  
                 28.18        58.67 (30.49)
 
 Event 15  Men 55-59 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 50.69  4/16/2011 Trip Hedrick
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kollross, Jerry M      55 MINN                50.78      50.79    9  
                 23.88        50.79 (26.91)
  2 Brenton, Ken R         59 Minn: Minnetonka    58.00    1:00.34    7  
                 28.90      1:00.34 (31.44)
  3 Ness, Randal           55 Hopkins Masters   1:02.50    1:02.75    6  
                 29.91      1:02.75 (32.84)
  4 Selby, Donald C        56 Hopkins Masters   1:02.45    1:03.05    5  
                 29.78      1:03.05 (33.27)
  5 Collins, Craig L       58 Hopkins Masters   1:05.00    1:05.43    4  
                 31.83      1:05.43 (33.60)
  6 Campbell, Chris        57 Mountain View Ma  1:04.00    1:06.18    3  
                 32.16      1:06.18 (34.02)
  7 Burgess, Randal        59 MINN              1:04.81    1:12.59    2  
                 34.38      1:12.59 (38.21)
 
 Event 15  Men 60-64 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 52.80  4/9/2016  Trip Hedrick
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Paakh, Bruce           60 MINN                54.90      54.73    9  
                 26.15        54.73 (28.58)
  2 Smith, Darrell J       61 MINN                57.46      56.68    7  
                 27.28        56.68 (29.40)
  3 Evers, John N          63 Hopkins Masters   1:02.00    1:03.18    6  
                 30.40      1:03.18 (32.78)
  4 Risberg, Jeffrey E     61 Minn: Macalester    59.99    1:03.90    5  
                 29.26      1:03.90 (34.64)
  5 Maguire, John          62 MINN              1:13.50    1:10.04    4  
                 33.42      1:10.04 (36.62)
  6 Pogue, Thomas G        64 Nort'landers Swi  1:11.50    1:11.26    3  
                 35.11      1:11.26 (36.15)
  7 Erdall, Michael J      64 MINN              1:10.00    1:12.90    2  
                 34.20      1:12.90 (38.70)
  8 Vollkommer, Paul W     62 Minn: St Cloud Y  1:10.66    1:13.67    1  
                 34.10      1:13.67 (39.57)
 
 Event 15  Men 65-69 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 56.05  7/4/2015  Marc S Anderson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Brown, Perry           66 Nort'landers Swi  1:07.00    1:03.58    9  
                 31.20      1:03.58 (32.38)
  2 Carroll, Pat E         65 Nort'landers Swi  1:08.85    1:06.04    7  
                 31.49      1:06.04 (34.55)
  3 Johnston, Jay          65 UC30              1:08.87    1:07.00    6  
                 32.02      1:07.00 (34.98)
  4 Langland, Jim T        65 MINN              1:18.57    1:20.82    5  
                 38.15      1:20.82 (42.67)
 
 Event 15  Men 70-74 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 1:02.85  4/14/2002 Dave G Anderson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Elder, James E         74 The Olympic Club  1:05.00    1:04.92    9  
                 31.23      1:04.92 (33.69)
 
 Event 15  Men 75-79 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 1:08.36  4/13/2013 Pete Magee
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Gosnold, Will D        77 Dakota Masters    1:05.04    1:03.90    9  
                 30.62      1:03.90 (33.28)
 
 Event 15  Men 80-84 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 1:20.60  3/10/2018 Pete Magee
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Magee, Pete            80 Ywca of St. Paul  1:20.60    1:22.30    9  
                 39.98      1:22.30 (42.32)
 
 Event 15  Men 90-94 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 59:59.99  1/29/2016 No Record Swim
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Brown, Donald R        90 Nort'landers Swi  1:59.00    2:18.60!   9  
  2 Gionfriddo, Nicola N   90 Minn: Sems        2:30.00    2:21.65!   7  
               1:11.50    2:21.65 (1:10.15)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 15                 
 
  1. Minnesota Masters Swim Club       535   2. Hopkins Masters Swimming          421
  3. Macalester Masters -wg            194   4. Nort'landers Swim Club            192
  5. St Cloud YMCA -wg                 171   6. North Suburban Aquatic Club-wg     74
  7. Sems Masters -wg                   66   8. Edina Swim Club -wg                54
  9. Minnetonka Masters -wg             46  10. Hasa Masters -wg                   42
 11. Minneapolis YW Masters             32  12. YMCA of Greater Des Moines Mas     27
 12. Phoenix Swim Club                  27  14. Dakota Masters                     26
 15. St Anthony Mstrs Seadogs-wg        24  16. Mountain View Masters              22
 17. EP Foxjets Masters -wg             18  17. The Olympic Club                   18
 17. Ywca of St. Paul                   18  20. Riptide Masters -wg                16
 21. South Metro Storm Swim Club         9  22. Sea Devils Masters -wg              7