Minnesota Masters Swim Club                                      4/15/2018
  Minnesota Masters SCY State Championship Meet - 4/14/2018 to 4/15/2018   
 
 Event 14  Women 18-24 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 53.48  3/10/2018 Ellie Suek
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Suek, Ellie R          23 Minn: EP Foxjets    53.48      53.68    9  
                 25.71        53.68 (27.97)
 
 Event 14  Women 25-29 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 52.15  4/13/2013 Stacy Busack
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Keating, Chandler M    25 UC30                   NT    1:01.32    9  
                 29.39      1:01.32 (31.93)
  2 Fehl, Gretchen M       27 Minn: Macalester  1:02.43    1:07.51    7  
                 31.92      1:07.51 (35.59)
  3 Guerra, Angela         29 UC30              1:10.00    1:07.87    6  
                 32.52      1:07.87 (35.35)
 
 Event 14  Women 30-34 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 52.85  5/9/2013  Katy A Coombe
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Roberts, Christina H   32 Hopkins Masters     58.00      57.57    9  
                 27.73        57.57 (29.84)
  2 Pedersen, Carol A      31 Minn: Macalester    59.00      59.43    7  
                 27.77        59.43 (31.66)
  3 Pederson, Erin A       32 Dakota Masters    1:02.27    1:02.39    6  
                 29.87      1:02.39 (32.52)
  4 Jeske, Ingrid L        34 MINN              1:08.20    1:07.22    5  
                 32.21      1:07.22 (35.01)
  5 Flessert, Amy M        33 Nort'landers Swi  1:15.00    1:08.32    4  
                 32.79      1:08.32 (35.53)
 
 Event 14  Women 35-39 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 53.57  2/24/2008 Katrina D R Gerry
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kline, Anna R          38 Minneapolis YW M  1:03.03    1:02.60    9  
                 30.28      1:02.60 (32.32)
  2 Melsen, Krisie M       37 Minn: Minnetonka  1:09.06    1:10.08    7  
                 32.55      1:10.08 (37.53)
 
 Event 14  Women 40-44 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 53.41  2/21/2016 Teresa R Briest
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Piorier, Erin E        40 Minn: Macalester  1:02.00    1:02.54    9  
                 29.60      1:02.54 (32.94)
  2 Gunselman, Erin        42 UC30              1:10.00    1:08.89    7  
                 31.90      1:08.89 (36.99)
 
 Event 14  Women 45-49 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 57.45  3/20/2010 Barbara A Scouler
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Ridge, Jennifer        49 Minn: Hasa          58.81      56.80!   9  
                 27.14        56.80 (29.66)
  2 Maki, Karyn L          46 Minn: Sea Devils  1:09.90    1:10.16    7  
                 33.89      1:10.16 (36.27)
  3 Coad, Amy D            48 Minn: Sams        1:32.00    1:31.49    6  
                 42.83      1:31.49 (48.66)
 
 Event 14  Women 50-54 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 58.73  4/19/2009 Ann C Senn
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Burd, Patricia         54 Minn: Sems        1:01.36    1:01.59    9  
                 29.13      1:01.59 (32.46)
  2 Nygaard, Sue M         54 MINN              1:04.40    1:05.01    7  
                 31.27      1:05.01 (33.74)
  3 Casey, Joan M          53 Hopkins Masters   1:07.00    1:09.42    6  
                 32.77      1:09.42 (36.65)
  4 Whitworth, Anne B      54 Nort'landers Swi  1:20.00    1:13.73    5  
                 34.97      1:13.73 (38.76)
  5 Silver, Allyn M        53 MINN              1:44.62    1:43.44    4  
                 47.11      1:43.44 (56.33)
 
 Event 14  Women 55-59 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 1:00.82  4/8/2017  Peggy Kratz
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Lee, Susan             59 MINN              1:05.00    1:04.10    9  
                 30.64      1:04.10 (33.46)
  2 Hromada, Sarah         56 Minn: Edina       1:09.63    1:10.84    7  
                 33.59      1:10.84 (37.25)
  3 Kueny, Laura L         55 Hopkins Masters   1:12.00    1:12.40    6  
                 34.99      1:12.40 (37.41)
  4 Hines, Lisa            55 Minn: St Cloud Y  1:24.83    1:23.19    5  
                 38.41      1:23.19 (44.78)
  5 Selby, Daree A         56 Hopkins Masters   1:25.00    1:32.58    4  
                 42.96      1:32.58 (49.62)
 
 Event 14  Women 60-64 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 1:12.56  4/8/2017  Pamela C Ogden
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Pendergast, Paula J    63 MINN              1:30.00    1:20.97    9  
                 39.14      1:20.97 (41.83)
  2 Tinglov, Gale A        61 Minn: St Cloud Y  1:24.80    1:23.15    7  
                 39.68      1:23.15 (43.47)
  3 Seliga-Punyko, Judy M  60 Nort'landers Swi  1:22.00    1:24.58    6  
                 41.38      1:24.58 (43.20)
 
 Event 14  Women 70-74 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 1:23.18  3/10/2018 Babs Larsen
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Arradondo, Martha L    71 MINN              2:02.60    2:30.96    9  
 
                 Combined Team Scores - Through Event 14                 
 
  1. Minnesota Masters Swim Club       472   2. Hopkins Masters Swimming          379
  3. Macalester Masters -wg            157   4. Nort'landers Swim Club            156
  5. St Cloud YMCA -wg                 144   6. North Suburban Aquatic Club-wg     65
  7. Sems Masters -wg                   54   8. Edina Swim Club -wg                50
  9. Hasa Masters -wg                   36  10. Minnetonka Masters -wg             32
 10. Minneapolis YW Masters             32  12. Mountain View Masters              19
 13. YMCA of Greater Des Moines Mas     18  13. Phoenix Swim Club                  18
 13. St Anthony Mstrs Seadogs-wg        18  13. EP Foxjets Masters -wg             18
 17. Riptide Masters -wg                16  18. Dakota Masters                     11
 19. South Metro Storm Swim Club         9  19. The Olympic Club                    9
 19. Ywca of St. Paul                    9  22. Sea Devils Masters -wg              7