Minnesota Masters Swim Club                                      4/15/2018
  Minnesota Masters SCY State Championship Meet - 4/14/2018 to 4/15/2018   
 
 Event 8  Men 18-24 200 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 1:57.26  4/11/2015 Marcus Duval
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Mitchell, Timothy T    24 South Metro Stor  2:12.01    2:04.87    9  
                 25.63        56.90 (31.27)
        1:33.77 (36.87)     2:04.87 (31.10)
 
 Event 8  Men 25-29 200 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 1:55.04  4/16/2011 Timothy Liebhold
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Carpenter, Adrian C    26 Hopkins Masters   2:05.00    2:14.45    9  
                 29.57      1:04.11 (34.54)
        1:42.73 (38.62)     2:14.45 (31.72)
  2 Gregory, Joel          27 Hopkins Masters   2:30.30    2:20.04    7  
                 28.00      1:04.38 (36.38)
        1:45.23 (40.85)     2:20.04 (34.81)
  3 Krummi, Clinton        27 Minn: St Cloud Y  2:13.61    2:22.71    6  
                 29.40      1:05.00 (35.60)
        1:46.81 (41.81)     2:22.71 (35.90)
 
 Event 8  Men 30-34 200 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 2:03.05  4/13/1997 Joe Vrudny
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Anderson, Joseph M     33 Hopkins Masters   2:12.91    2:08.31    9  
                 28.05      1:00.69 (32.64)
        1:39.30 (38.61)     2:08.31 (29.01)
  2 Paquin, Luke           30 Minneapolis YW M  2:09.30    2:13.82    7  
                 28.29      1:02.77 (34.48)
        1:42.36 (39.59)     2:13.82 (31.46)
  3 Wilson, Andrew         32 UC30              2:20.00    2:16.05    6  
                 27.55      1:01.32 (33.77)
        1:43.44 (42.12)     2:16.05 (32.61)
  4 Parish, Patrick        33 MINN              2:29.26    2:38.43    5  
                 32.93      1:15.97 (43.04)
        2:00.99 (45.02)     2:38.43 (37.44)
 
 Event 8  Men 35-39 200 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 2:00.15  4/16/2000 Chris Weissman
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Schneider-Bateman, Gr  39 Minn: Macalester  2:15.00    2:12.89    9  
                 27.59      1:03.23 (35.64)
        1:41.87 (38.64)     2:12.89 (31.02)
  2 Rupp, Christopher M    37 Minn: Macalester  2:15.00    2:17.08    7  
                 29.34      1:04.35 (35.01)
        1:46.03 (41.68)     2:17.08 (31.05)
  3 Riolo, Nick            36 Minn: Edina       2:25.00    2:18.52    6  
                 28.53      1:04.16 (35.63)
        1:46.69 (42.53)     2:18.52 (31.83)
 
 Event 8  Men 40-44 200 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 2:00.60  4/18/2010 Scott P Tripps
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Moyle, Greg D          41 YMCA of Greater   2:20.00    2:15.55    9  
                 28.78      1:05.60 (36.82)
        1:45.59 (39.99)     2:15.55 (29.96)
  2 Fetyko, Brian P        41 Minn: Sams        3:02.00    2:44.03    7  
                 32.50      1:13.92 (41.42)
        2:03.22 (49.30)     2:44.03 (40.81)
 
 Event 8  Men 45-49 200 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 2:06.08  2/22/2015 Scott P Tripps
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Dreitzler, Todd M      47 Phoenix Swim Clu  2:12.00    2:02.32    9  
                 27.63      1:00.32 (32.69)
        1:34.45 (34.13)     2:02.32 (27.87)
  2 Tripps, Scott P        48 Hopkins Masters   2:10.00    2:12.70    7  
                 27.57      1:01.27 (33.70)
        1:40.32 (39.05)     2:12.70 (32.38)
 
 Event 8  Men 50-54 200 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 2:16.40  12/5/2010 Daniel P Sperry
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Schlichting, Randy J   53 MINN              2:24.50    2:16.51    9  
                 29.88      1:03.84 (33.96)
        1:44.15 (40.31)     2:16.51 (32.36)
  2 King, Robert E         54 Minn: Macalester  2:27.00    2:24.34    7  
                 30.72      1:07.93 (37.21)
        1:49.74 (41.81)     2:24.34 (34.60)
 
 Event 8  Men 55-59 200 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 2:23.08  4/29/2012 Darrell J Smith
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Ness, Randal           55 Hopkins Masters   2:49.00    2:45.54    9  
                 35.46      1:18.53 (43.07)
        2:10.27 (51.74)     2:45.54 (35.27)
  2 Campbell, Chris        57 Mountain View Ma  3:03.00    3:06.55    7  
                 38.54      1:29.68 (51.14)
        2:26.89 (57.21)     3:06.55 (39.66)
  3 Burgess, Randal        59 MINN              2:56.67    3:15.68    6  
                 38.46      1:31.91 (53.45)
        2:31.42 (59.51)     3:15.68 (44.26)
 
 Event 8  Men 60-64 200 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 2:23.54  4/28/2017 Darrell J Smith
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Carroll, Kevin         63 Minn: Riptide     3:40.00    3:25.86    9  
               1:40.98      2:37.90 (56.92)
        3:25.86 (47.96)                    
 
 Event 8  Men 70-74 200 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 2:58.22  5/1/2014  John Bergman
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kleffman, Robin T      70 MINN              3:00.00    2:47.39!   9  
                 33.75      1:18.35 (44.60)
        2:07.38 (49.03)     2:47.39 (40.01)
 
 Event 8  Men 80-84 200 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 4:48.87  11/6/2016 Bill Kansas
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kansas, Bill           82 MINN              6:00.00    4:37.65!   9  
               1:02.33    2:18.97 (1:16.64)
      3:35.89 (1:16.92)   4:37.65 (1:01.76)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 8                  
 
  1. Minnesota Masters Swim Club       237   2. Hopkins Masters Swimming          188
  3. Nort'landers Swim Club             91   4. Macalester Masters -wg             84
  5. St Cloud YMCA -wg                  76   6. Sems Masters -wg                   35
  7. Edina Swim Club -wg                30   8. Minneapolis YW Masters             23
  9. North Suburban Aquatic Club-wg     19   9. Mountain View Masters              19
 11. Phoenix Swim Club                  18  11. YMCA of Greater Des Moines Mas     18
 13. Riptide Masters -wg                16  14. St Anthony Mstrs Seadogs-wg        12
 15. South Metro Storm Swim Club         9  15. Ywca of St. Paul                    9
 15. Minnetonka Masters -wg              9  15. Hasa Masters -wg                    9
 19. Dakota Masters                      5