Minnesota Masters Swim Club                                      4/15/2018
  Minnesota Masters SCY State Championship Meet - 4/14/2018 to 4/15/2018   
 
 Event 4  Men 18-24 500 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 4:43.37  4/9/2016  Marcus Duval
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Bibeau, Daniel J       20 UC30              6:46.53    6:37.56    9  
                 33.39      1:10.77 (37.38)
        1:49.33 (38.56)     2:28.54 (39.21)
        3:08.42 (39.88)     3:49.63 (41.21)
        4:30.61 (40.98)     5:12.78 (42.17)
        5:56.00 (43.22)     6:37.56 (41.56)
 
 Event 4  Men 25-29 500 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 4:40.64  4/4/1993  Kevin Casson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Eggersgluss, Andrew B  26 MINN                   NT    6:13.52    9  
                 30.01      1:04.39 (34.38)
        1:40.12 (35.73)     2:17.19 (37.07)
        2:54.92 (37.73)     3:33.25 (38.33)
        4:12.66 (39.41)     4:52.82 (40.16)
        5:33.79 (40.97)     6:13.52 (39.73)
 
 Event 4  Men 30-34 500 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 4:50.62  1/20/2008 Duane W Dobko
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Rosales Yepez, Jose R  32 MINN              5:16.26    5:17.62    9  
                 28.07      1:00.07 (32.00)
        1:32.66 (32.59)     2:05.58 (32.92)
        2:38.65 (33.07)     3:11.87 (33.22)
        3:45.02 (33.15)     4:17.42 (32.40)
        4:49.04 (31.62)     5:17.62 (28.58)
  2 Hasek, Alex O          32 Minn: St Cloud Y  5:37.50    5:35.32    7  
                 28.33      1:00.18 (31.85)
        1:33.43 (33.25)     2:07.84 (34.41)
        2:42.35 (34.51)     3:17.02 (34.67)
        3:51.87 (34.85)     4:26.98 (35.11)
        5:02.06 (35.08)     5:35.32 (33.26)
  3 Burks, Jonathan R      30 Minn: Sems        5:43.80    5:38.48    6  
                 28.56      1:00.74 (32.18)
        1:34.44 (33.70)     2:08.94 (34.50)
        2:43.95 (35.01)     3:18.95 (35.00)
        3:53.95 (35.00)     4:29.45 (35.50)
        5:04.73 (35.28)     5:38.48 (33.75)
  4 Spoth, Kris            30 Minn: Nsac        6:15.00    5:55.58    5  
                 31.80      1:06.85 (35.05)
        1:42.81 (35.96)     2:18.95 (36.14)
        2:55.33 (36.38)     3:31.64 (36.31)
        4:07.75 (36.11)     4:43.84 (36.09)
        5:20.25 (36.41)     5:55.58 (35.33)
  5 Nelson, Justin J       31 Minn: Sems        6:11.00    6:05.67    4  
                 30.82      1:05.10 (34.28)
        1:40.78 (35.68)     2:17.90 (37.12)
        2:55.35 (37.45)     3:33.17 (37.82)
        4:11.17 (38.00)     4:49.92 (38.75)
        5:28.47 (38.55)     6:05.67 (37.20)
  6 Parish, Patrick        33 MINN              5:52.10    6:16.11    3  
                 32.30      1:07.08 (34.78)
        1:42.99 (35.91)     2:19.79 (36.80)
        2:57.44 (37.65)     3:36.28 (38.84)
        4:15.87 (39.59)     4:56.09 (40.22)
        5:36.75 (40.66)     6:16.11 (39.36)
 
 Event 4  Men 35-39 500 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 4:54.46  4/19/2009 Duane W Dobko
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Rupp, Christopher M    37 Minn: Macalester  5:25.00    5:21.86    9  
                 27.90        59.98 (32.08)
        1:33.03 (33.05)     2:06.33 (33.30)
        2:39.52 (33.19)     3:12.48 (32.96)
        3:45.24 (32.76)     4:18.04 (32.80)
        4:50.26 (32.22)     5:21.86 (31.60)
  2 Schneider-Bateman, Gr  39 Minn: Macalester  5:25.00    5:27.44    7  
                 28.72      1:00.87 (32.15)
        1:34.31 (33.44)     2:07.69 (33.38)
        2:40.94 (33.25)     3:14.79 (33.85)
        3:48.38 (33.59)     4:22.08 (33.70)
        4:55.67 (33.59)     5:27.44 (31.77)
  3 Riolo, Nick            36 Minn: Edina       5:40.00    5:37.34    6  
                 26.90        58.09 (31.19)
        1:30.68 (32.59)     2:04.41 (33.73)
        2:38.74 (34.33)     3:13.47 (34.73)
        3:49.22 (35.75)     4:25.27 (36.05)
        5:01.59 (36.32)     5:37.34 (35.75)
  4 Harris, Alan J         39 Minn: Nsac        6:39.00    7:19.99    5  
                 32.72      1:09.50 (36.78)
        1:49.82 (40.32)     2:33.27 (43.45)
        3:22.27 (49.00)     4:11.49 (49.22)
        5:00.37 (48.88)     5:48.82 (48.45)
        6:34.98 (46.16)     7:19.99 (45.01)
 
 Event 4  Men 40-44 500 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 4:51.37  5/18/1997 Nate Leigh
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Moyle, Greg D          41 YMCA of Greater   5:10.00    5:17.43    9  
                 28.32        59.92 (31.60)
        1:32.44 (32.52)     2:05.12 (32.68)
        2:38.23 (33.11)     3:11.48 (33.25)
        3:44.79 (33.31)     4:16.75 (31.96)
        4:47.82 (31.07)     5:17.43 (29.61)
 
 Event 4  Men 45-49 500 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 5:03.32  4/8/2017  Bernie Zeruhn
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Grahn, Matthew         45 Minn: Edina       5:43.40    5:45.53    9  
                 30.07      1:03.46 (33.39)
        1:37.91 (34.45)     2:12.82 (34.91)
        2:48.38 (35.56)     3:24.06 (35.68)
        3:59.71 (35.65)     4:35.23 (35.52)
        5:10.93 (35.70)     5:45.53 (34.60)
  2 Nieters, Mark          49 Minn: St Cloud Y  6:13.75    6:22.49    7  
                 33.75      1:10.42 (36.67)
        1:47.94 (37.52)     2:25.94 (38.00)
        3:04.63 (38.69)     3:44.94 (40.31)
        4:25.41 (40.47)     5:05.04 (39.63)
        5:44.90 (39.86)     6:22.49 (37.59)
  3 Timmerman, Tim         46 Nort'landers Swi  7:58.53    8:05.02    6  
                 42.16      1:28.76 (46.60)
        2:17.70 (48.94)     3:07.99 (50.29)
        3:59.20 (51.21)     4:49.68 (50.48)
        5:40.16 (50.48)     6:30.26 (50.10)
        7:20.37 (50.11)     8:05.02 (44.65)
 
 Event 4  Men 55-59 500 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 5:48.73  4/15/2012 Darrell J Smith
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Collins, Craig L       58 Hopkins Masters   6:00.00    6:01.20    9  
                 32.79      1:07.59 (34.80)
        1:43.18 (35.59)     2:19.52 (36.34)
        2:55.87 (36.35)     3:32.41 (36.54)
        4:09.66 (37.25)     4:46.96 (37.30)
        5:24.71 (37.75)     6:01.20 (36.49)
  2 Ness, Randal           55 Hopkins Masters   6:30.00    6:26.26    7  
                 34.11      1:11.44 (37.33)
        1:49.59 (38.15)     2:28.92 (39.33)
        3:08.20 (39.28)     3:47.78 (39.58)
        4:27.45 (39.67)     5:07.31 (39.86)
        5:47.35 (40.04)     6:26.26 (38.91)
  3 Campbell, Chris        57 Mountain View Ma  6:51.00    7:01.46    6  
                 37.13      1:18.24 (41.11)
        2:00.79 (42.55)     2:43.58 (42.79)
        3:26.96 (43.38)     4:10.33 (43.37)
        4:53.38 (43.05)     5:36.64 (43.26)
        6:19.53 (42.89)     7:01.46 (41.93)
 
 Event 4  Men 60-64 500 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 5:53.53  4/8/2017  Darrell J Smith
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Maguire, John          62 MINN              7:15.00    7:09.09    9  
                 35.47      1:17.29 (41.82)
        2:00.24 (42.95)     2:44.18 (43.94)
        3:28.96 (44.78)     4:13.37 (44.41)
        4:57.75 (44.38)     5:42.23 (44.48)
        6:26.07 (43.84)     7:09.09 (43.02)
  2 Stevens, Richard H     63 Nort'landers Swi  8:00.00    7:47.17    7  
                 38.23      1:23.41 (45.18)
        2:11.00 (47.59)     2:59.01 (48.01)
        3:47.22 (48.21)     4:36.77 (49.55)
        5:25.75 (48.98)     6:15.13 (49.38)
        7:03.10 (47.97)     7:47.17 (44.07)
 
 Event 4  Men 65-69 500 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 5:50.90  2/22/2015 Marc S Anderson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Brown, Perry           66 Nort'landers Swi  6:50.00    6:47.99    9  
                 34.69      1:13.03 (38.34)
        1:53.32 (40.29)     2:34.20 (40.88)
        3:15.77 (41.57)     3:57.82 (42.05)
        4:39.79 (41.97)     5:22.69 (42.90)
        6:05.95 (43.26)     6:47.99 (42.04)
  2 Langland, Jim T        65 MINN              7:44.55    7:56.10    7  
                 39.27      1:24.29 (45.02)
        2:13.39 (49.10)     3:04.03 (50.64)
        3:53.85 (49.82)     4:42.99 (49.14)
        5:32.18 (49.19)     6:21.52 (49.34)
        7:10.35 (48.83)     7:56.10 (45.75)
  3 Hodgson, Thomas A      68 MINN              8:45.21    8:04.67    6  
                 46.61      1:36.87 (50.26)
        2:26.81 (49.94)     3:16.77 (49.96)
        4:07.22 (50.45)     4:56.66 (49.44)
        5:45.34 (48.68)     6:33.30 (47.96)
        7:20.53 (47.23)     8:04.67 (44.14)
 
 Event 4  Men 80-84 500 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 59:59.99  1/29/2016 No Record Swim
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Magee, Pete            80 Ywca of St. Paul  9:10.00    9:10.54!   9  
                 43.42      1:33.37 (49.95)
        2:27.10 (53.73)     3:22.53 (55.43)
        4:18.51 (55.98)     5:15.50 (56.99)
        6:13.52 (58.02)     7:12.82 (59.30)
        8:12.17 (59.35)     9:10.54 (58.37)
 
 Event 4  Men 90-94 500 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 59:59.99  1/29/2016 No Record Swim
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Gionfriddo, Nicola N   90 Minn: Sems       20:00.00   14:48.99!   9  
               1:16.55    2:46.88 (1:30.33)
      4:18.47 (1:31.59)   5:48.01 (1:29.54)
      7:16.61 (1:28.60)   8:46.24 (1:29.63)
     10:17.67 (1:31.43)  11:49.49 (1:31.82)
     14:48.99 (2:59.50)                    
 
                 Combined Team Scores - Through Event 4                  
 
  1. Minnesota Masters Swim Club       102   2. Hopkins Masters Swimming           88
  3. St Cloud YMCA -wg                  52   4. Nort'landers Swim Club             50
  5. Macalester Masters -wg             46   6. Sems Masters -wg                   35
  7. North Suburban Aquatic Club-wg     19   8. Minneapolis YW Masters             16
  9. Edina Swim Club -wg                15  10. Mountain View Masters              12
 11. Minnetonka Masters -wg              9  11. Ywca of St. Paul                    9
 11. Hasa Masters -wg                    9  11. Phoenix Swim Club                   9
 11. YMCA of Greater Des Moines Mas      9  16. Riptide Masters -wg                 7
 17. St Anthony Mstrs Seadogs-wg         5  17. Dakota Masters                      5