Minnesota Masters Swim Club                                      4/15/2018
  Minnesota Masters SCY State Championship Meet - 4/14/2018 to 4/15/2018   
 
 Event 3  Women 25-29 500 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 5:12.45  11/3/2013 Heather Lendway
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Huster, Celeste L      25 Minn: Nsac        5:54.22    5:34.82    9  
                 30.23      1:02.63 (32.40)
        1:35.90 (33.27)     2:09.53 (33.63)
        2:43.43 (33.90)     3:17.50 (34.07)
        3:51.92 (34.42)     4:26.50 (34.58)
        5:01.16 (34.66)     5:34.82 (33.66)
  2 Skaar, Jordan M        26 Minn: Sems        6:30.00    6:03.08    7  
                 32.54      1:08.25 (35.71)
        1:44.59 (36.34)     2:20.84 (36.25)
        2:57.70 (36.86)     3:34.61 (36.91)
        4:11.88 (37.27)     4:49.42 (37.54)
        5:26.65 (37.23)     6:03.08 (36.43)
  3 Fehl, Gretchen M       27 Minn: Macalester       NT    6:30.76    6  
                 32.12      1:08.10 (35.98)
        1:46.94 (38.84)     2:27.36 (40.42)
        3:08.17 (40.81)     3:48.94 (40.77)
        4:29.47 (40.53)     5:09.58 (40.11)
        5:50.40 (40.82)     6:30.76 (40.36)
 
 Event 3  Women 30-34 500 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 5:15.28  12/6/1992 Judy Lallier
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Dahlager, Kelsey L     31 Minn: Macalester  5:35.00    5:46.47    9  
                 31.05      1:05.53 (34.48)
        1:40.72 (35.19)     2:15.95 (35.23)
        2:51.06 (35.11)     3:26.49 (35.43)
        4:01.77 (35.28)     4:37.41 (35.64)
        5:12.62 (35.21)     5:46.47 (33.85)
  2 Frimerman-Bergquist,   34 Hopkins Masters   5:55.00    6:05.34    7  
                 34.05      1:10.66 (36.61)
        1:48.11 (37.45)     2:25.40 (37.29)
        3:02.40 (37.00)     3:39.31 (36.91)
        4:16.24 (36.93)     4:52.67 (36.43)
        5:29.35 (36.68)     6:05.34 (35.99)
  3 Pedersen, Carol A      31 Minn: Macalester  6:00.00    6:06.50    6  
                 31.16      1:05.86 (34.70)
        1:41.97 (36.11)     2:18.73 (36.76)
        2:56.17 (37.44)     3:34.36 (38.19)
        4:12.78 (38.42)     4:51.14 (38.36)
        5:29.22 (38.08)     6:06.50 (37.28)
  4 Pederson, Erin A       32 Dakota Masters    6:25.00    6:17.44    5  
                 31.54      1:06.18 (34.64)
        1:42.62 (36.44)     2:20.91 (38.29)
        2:59.89 (38.98)     3:39.23 (39.34)
        4:18.50 (39.27)     4:58.61 (40.11)
        5:38.98 (40.37)     6:17.44 (38.46)
 
 Event 3  Women 35-39 500 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 5:17.00  4/13/1997 Judy Lallier
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kline, Anna R          38 Minneapolis YW M  6:20.57    6:17.43    9  
                 32.03      1:07.39 (35.36)
        1:45.03 (37.64)     2:24.15 (39.12)
        3:03.83 (39.68)     3:43.16 (39.33)
        4:22.74 (39.58)     5:01.87 (39.13)
        5:40.46 (38.59)     6:17.43 (36.97)
 
 Event 3  Women 40-44 500 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 5:17.14  4/16/2011 Karen K Zemlin
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Piorier, Erin E        40 Minn: Macalester  6:30.00    6:21.43    9  
                 32.57      1:08.54 (35.97)
        1:45.47 (36.93)     2:22.83 (37.36)
        3:01.11 (38.28)     3:40.53 (39.42)
        4:20.81 (40.28)     5:01.43 (40.62)
        5:42.54 (41.11)     6:21.43 (38.89)
  2 Froehle, Melissa D     44 Minneapolis YW M  7:00.00    6:54.24    7  
                 37.35      1:18.76 (41.41)
        2:01.28 (42.52)     2:43.45 (42.17)
        3:25.47 (42.02)     4:06.98 (41.51)
        4:48.53 (41.55)     5:30.57 (42.04)
        6:12.97 (42.40)     6:54.24 (41.27)
 
 Event 3  Women 45-49 500 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 5:21.50  4/12/2014 Karen K Zemlin
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Ridge, Jennifer        49 Minn: Hasa        5:45.00    5:31.49    9  
                 28.51      1:00.62 (32.11)
        1:33.66 (33.04)     2:07.35 (33.69)
        2:41.35 (34.00)     3:15.11 (33.76)
        3:49.39 (34.28)     4:23.62 (34.23)
        4:57.89 (34.27)     5:31.49 (33.60)
  2 Phillips, Nicki J      48 MINN              6:45.00    6:36.83    7  
                 35.69      1:14.41 (38.72)
        1:53.72 (39.31)     2:33.40 (39.68)
        3:13.48 (40.08)     3:53.68 (40.20)
        4:34.01 (40.33)     5:14.92 (40.91)
        5:56.04 (41.12)     6:36.83 (40.79)
  3 Beckers, Kris          46 Minn: St Cloud Y  7:30.00    7:35.51    6  
                 40.50      1:24.50 (44.00)
        2:10.04 (45.54)     2:56.51 (46.47)
        3:42.98 (46.47)     4:29.60 (46.62)
        5:16.32 (46.72)     6:03.01 (46.69)
        6:49.91 (46.90)     7:35.51 (45.60)
  4 Coad, Amy D            48 Minn: Sams        9:00.00    8:36.30    5  
                 47.34      1:36.94 (49.60)
        2:29.74 (52.80)     3:21.71 (51.97)
        4:14.71 (53.00)     5:07.18 (52.47)
        6:00.24 (53.06)     6:53.14 (52.90)
        7:44.74 (51.60)     8:36.30 (51.56)
 
 Event 3  Women 50-54 500 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 5:44.84  1/28/2018 Karen K Zemlin
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Burd, Patricia         54 Minn: Sems        6:19.00    6:07.84    9  
                 32.92      1:09.25 (36.33)
        1:46.49 (37.24)     2:24.04 (37.55)
        3:01.89 (37.85)     3:39.74 (37.85)
        4:17.49 (37.75)     4:54.93 (37.44)
        5:32.34 (37.41)     6:07.84 (35.50)
  2 Casey, Joan M          53 Hopkins Masters   6:44.00    6:53.59    7  
                 34.18      1:13.47 (39.29)
        1:55.19 (41.72)     2:37.01 (41.82)
        3:20.10 (43.09)     4:03.69 (43.59)
        4:46.46 (42.77)     5:29.76 (43.30)
        6:13.11 (43.35)     6:53.59 (40.48)
  3 Whitworth, Anne B      54 Nort'landers Swi  7:30.00    7:08.12    6  
                 37.25      1:19.46 (42.21)
        2:02.32 (42.86)     2:46.85 (44.53)
        3:31.08 (44.23)     4:14.63 (43.55)
        4:59.90 (45.27)     5:43.92 (44.02)
        6:27.57 (43.65)     7:08.12 (40.55)
 
 Event 3  Women 55-59 500 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 6:13.06  4/8/2017  Peggy Kratz
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kueny, Laura L         55 Hopkins Masters   7:15.00    6:51.24    9  
                 36.90      1:17.10 (40.20)
        1:57.80 (40.70)     2:39.38 (41.58)
        3:21.30 (41.92)     4:03.79 (42.49)
        4:46.03 (42.24)     5:28.12 (42.09)
        6:10.75 (42.63)     6:51.24 (40.49)
  2 Hines, Lisa            55 Minn: St Cloud Y  7:50.00    7:54.88    7  
                 40.42      1:26.48 (46.06)
        2:14.76 (48.28)     3:04.10 (49.34)
        3:53.63 (49.53)     4:43.13 (49.50)
        5:32.19 (49.06)     6:21.66 (49.47)
        7:10.05 (48.39)     7:54.88 (44.83)
  3 Selby, Daree A         56 Hopkins Masters   9:02.00    9:37.94    6  
                 46.06      1:39.93 (53.87)
        2:37.22 (57.29)     3:36.81 (59.59)
      4:37.43 (1:00.62)   5:37.78 (1:00.35)
      6:38.34 (1:00.56)   7:39.82 (1:01.48)
      8:40.44 (1:00.62)     9:37.94 (57.50)
 
 Event 3  Women 60-64 500 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 7:00.65  4/8/2017  Sarah Nelson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Tinglov, Gale A        61 Minn: St Cloud Y  7:50.13    7:54.14    9  
                 42.71      1:31.35 (48.64)
        2:21.10 (49.75)     3:09.55 (48.45)
        3:58.06 (48.51)     4:46.13 (48.07)
        5:35.04 (48.91)     6:23.49 (48.45)
        7:10.60 (47.11)     7:54.14 (43.54)
 
 Event 3  Women 65-69 500 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 7:56.44  8/9/2014  Babs Larsen
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Bell, Carol L          66 MINN             10:59.02    9:44.81    9  
                 54.48    1:59.18 (1:04.70)
      3:05.97 (1:06.79)   4:11.00 (1:05.03)
      5:19.03 (1:08.03)   6:24.88 (1:05.85)
      7:33.77 (1:08.89)   8:39.54 (1:05.77)
      9:44.81 (1:05.27)                    
 
                 Combined Team Scores - Through Event 3                  
 
  1. Hopkins Masters Swimming           72   2. Minnesota Masters Swim Club        59
  3. St Cloud YMCA -wg                  38   4. Macalester Masters -wg             30
  5. Nort'landers Swim Club             28   6. Minneapolis YW Masters             16
  6. Sems Masters -wg                   16   8. Hasa Masters -wg                    9
  8. North Suburban Aquatic Club-wg      9   8. Phoenix Swim Club                   9
  8. Minnetonka Masters -wg              9  12. Riptide Masters -wg                 7
 13. Mountain View Masters               6  14. St Anthony Mstrs Seadogs-wg         5
 14. Dakota Masters                      5